Tiedotteet
Rautapäivien vaikutukset liikennejärjestelyihin Karkkilan keskustassa 16. - 17.6.
15.6.2023
Rautapäivät vaikuttavat Karkkilassa keskustan liikennejärjestelyihin! Erityisesti perjantaina toritapahtuman aikana sekä perjantaina ja lauantaina kaupungintalon piha-alueella järjestettävän rompetorin aikana ovat tietyt kadut yleiseltä liikenteeltä suljettuina. Alla on tarkemmin tekstinä asiaa selostettu ja karttakuvassa piirroksena.
Oman auton voi jättää hyvin kauemmaksi ja kulkea vaikka TOPI-Karkkilan junalla. Se kuljettaa matkailijoita myös Rautapäivillä. Perjantaina ja lauantaina TOPIn kaupungintalon pysäkki on Takkointien ja Valtatien risteyksen kohdalla, aikataulut https://www.karkkila.fi/sivut/FI/topi-karkkilan-juna
Kesähöökin nonstop-kyydissä pääset sujuvasti liikkumaan keskustan alueella perjantaina 16.6. klo 9 – 11 ja klo 13 – 15. Kesähööki kulkee nonstopina noin 20 minuutin lenkkiä. Reitin varrella sijaitsee mm. Rautapäivien toritapahtuma ja Karkkilan rompetori. Kesähöökiauto ei pääse kaupungintalon piha-alueelle rompetorin vuoksi, mutta kyydillä pääsee tapahtuma-alueen laitamille. Kyyti on matkustajalle maksuton! Lisätiedot: https://www.karkkila.fi/sivut/FI/Hookikyyti
Perjantaina ja lauantaina on hauska kokeilla myös Rompetorin maksutonta traktorikuljetusta. Se kuljettaa perjantaina klo 13-21 ja lauantaina klo 9–15 Asemanrannan (Asemakatu) pysäköintialueelta vanhaa ratapohjaa pitkin toriväkeä Rompetorille kaupungintalon pihaan.

Liikenteen poikkeusjärjestelyt
Perjantaina 16.6.
Harjukadun toritapahtuma
Klo 6 – 16 Harjukadulla ajo- ja pysäköintikielto välillä Huhdintie > Harjukatu > Tammelantie.
Linja-autoliikenne linja-autoasemalta Forssan/Porin suuntaan ohjataan Salinmäenkadun kautta.
Pysäköintitilaa on Nyhkälän koulun edustalla (Huhdintie 13), Asemanrannassa (Asemakatu) sekä liikuntahallin ja yhteiskoulun ympäristössä Anttilankatu, Koulukatu, Keskuskatu, Huhdintie, Valtatie sekä Vihdintien alkupäässä ja Pyhäjärvenraitin / Turuntien pysäköintipaikalla (matonpesuranta).
Turuntien sillan kohdalla katu on yksisuuntainen ja liikennevaloin ohjattu.
Rompetori, Valtatie 26
Kaupungintalon (Valtatie 26) asiakkaiden ja henkilöstön pysäköintialueet on varattu Rompetorin myyjien käyttöön perjantaista 16.6. klo 6 alkaen lauantaihin 17.6. klo 16.
Asiakkaiden ja henkilöstön pysäköintialue sijaitsee perjantaina Takkointien varrella hiekkakentällä (EK-palvelut kiinteistön jälkeen). Kaupungintalon palveluihin asiakkailla on pääsy liikenteenohjauksella.
Valtatie on tarvittaessa klo 16 alkaen suljettu liikenteeltä välillä Valtatie 26 > Pusulantien risteys sekä Valtatie > Takkointie /Turuntien risteys.
Anttilankadulta on pääsy Takkointielle Turuntien suuntaan. Alueella on liikenteen ohjaus.
Pysäköintitilaa on Asemanrannassa (Asemakatu) ja klo 16 jälkeen torilla (Harjukatu).
Lauantaina 17.6.
Rompetori, Valtatie 26
Ajo- ja pysäköintikielto on voimassa koko kaupungintalon alueella sekä välillä Valtatie Pusulantien risteys > Valtatie 26 sekä Valtatie > Takkointie /Turuntien risteys.
Anttilankadulta on pääsy Takkointielle Turuntien suuntaan. Alueella on liikenteen ohjaus.
Pysäköintitilaa on torilla (Harjukatu), Nyhkälän koulun edustalla (Huhdintie 13), Asemanrannassa (Asemakatu) ja Pyhäjärvenraitin / Turuntien pysäköintipaikalla (matonpesuranta). Turuntien sillan kohdalla katu on yksisuuntainen ja liikennevaloin ohjattu.