Tulevia tapahtumia
Hiihtokoulu jatkuu lauantaina 10.2. klo 14 – 15.30
10.2.2018 klo 14:00 – 15:30
Vattolan pellon laduilla treenataan edelleen perinteistä hiihtoa. Mukaan voi vielä tulla, vaikka ei olisi ollut ensimmäisellä kerralla viime viikolla.
Hiihtokoulu on Karkkilan Pojat ry:n järjestämä ja se on osallistujille ilmainen. Hiihtokouluista tiedotetaan avoimella facebook-sivustolla www.facebook.com/groups/1508170409251676/ (tai kirjoita Facebookin hakukenttään "Karkkilan Pojat Hiihto"). Lisätietoja saa ja ilmoittautua voi sähköpostitse kripahoo@hotmail.com (Kristo).
Kirjastogalleria: Vihdin kameraseuran vuosinäyttely
3.2.2018 – 28.2.2018
Vihdin kameraseuran vuosinäyttely on esillä Karkkilan kirjaston Kirjastogalleriassa 5.-28.2.2018.
Kirjastogallerian näyttelyt ovat avoinna kirjaston asiakaspalveluaikoina ma-to klo 13-19 ja pe klo 10-17. Poikkeavat asiakaspalveluajat sekä näyttelyn mahdollisen aukiolon kirjaston omatoimiaikana voi tarkistaa kirjaston kotisivuilta tai asiakaspalvelusta:
Aukioloajat (asiakaspalveluajat ovat kartan alapuolella: "henkilökunta paikalla")
Kirjastogallerian näyttelyt
Karkkilan kaupunginkirjasto
Valtatie 26, 03600 Karkkila
Tiedustelut p. 044 767 4642
Pahajärvi, Pyhäjärvi, Karkkila -näyttely Suomen Valimomuseossa
27.1.2018 – 18.2.2018
Suomen Valimomuseon Galleria Bremerissä on vielä mahdollisuus tutustua Pahajärvi, Pyhäjärvi, Karkkila -näyttelyyn. Näyttely on avoinna la ja su 17.–18.2. kello 12-15 sekä sopimuksen mukaan. Esillä on yli 200 valokuvaa Karkkilasta ja karkkilalaisista sekä paikkakunnan historiaan ja nykypäivään liittyvää esineistöä. Näyttelyyn on viimeisenä viikonloppuna vapaa pääsy. Tervetuloa tutustumaan Pyhäjärven ja Karkkilan historiaan valokuvien kautta!
Museo esittää samalla lämpimät kiitokset kaikille näyttelyn toteuttamiseen osallistuneille tahoille.
Elokuvakerho Kino Iglun näytös - Andrei Rublev
26.10.202 – 26.10.2025 klo 18:00 – 20:50
Elokuvakerho Kino Iglun näytökset sunnuntaisin klo 18:00 kerran kuukaudessa Kino Laikassa!
Sunnuntaina 26.10. esitetään Andrei Tarkovskin elokuva Andrei Rublev (1966) 189 min.
Munkki, taiteilija ja ikonimaalari Andrei Rublev (Anatoliy Solonitsyn) matkaa halki sodan myllertämän Venäjän. Ruhtinaat taistelevat alueellisesta mahdista, ja kylät ovat kauhun vallassa, koska invaasio voi tulla hetkellä millä hyvänsä. Samaan aikaan Rublev etsii vastauksia olemassaolon perimmäisiin kysymyksiin. Ohjaaja Andrei Tarkovskin eeppinen Andrei Rublev on sekä elokuvakriitikoiden että Vatikaanin ylistämä, ja se sai Cannesin elokuvajuhlilla Fiprescin palkinnon.
Liput 10 €. Lasten, nuorten, opiskelijoiden, työttömien ja varusmiesten liput vain 7€!
Osta liput ennakkoon: www.kinolaika.fi
Tapahtumapaikka: Elokuvateatteri Kino Laika, Valurinkatu 2 C, Karkkila
Tapahtuman järjestäjä: Elokuvakerho Kino Iglu
.jpg)