Tulevia tapahtumia
Historian yö Valimomuseossa
15.12.2022
Karkkilan ruukkimuseo Senkka järjestää to 15.12. klo 18 - 20 Historian yö -tapahtuman Suomen Valimomuseon Galleria Bremerissä (Tehtaanpuisto, Bremerintie 10). Tapahtumaan on vapaa pääsy. Illan aikana esitetään kuvaluentoja Karkkilan historiasta. Samalla yleisöllä on mahdollisuus tutusta Galleria Bremerissä esillä olevaan Elämää Fagerkullassa -valokuvanäyttelyyn sekä Ilmari Huitin Ihania naisia kankaalla -pienoisnäyttelyyn.
Historian yön -tapahtuman aluksi esitellään Karkkila-aiheisia joulukortteja menneiltä vuosikymmeniltä. Sen jälkeen on vuorossa Tommi Kuutsan kuvaluento, jonka aiheena on synkän matkailun kohteet Karkkilassa. Synkkä matkailu eli dark tourism on matkailusuuntaus, joka viittaa johonkin synkkään aikaan tai tapahtumaan historiassa. Illan päätteeksi nähdään ja kuullaan Janne Viitalan esitelmä Högfors, Kymin Oy ja metsät.
Museon alelaarista voi hankkia joululahjoja sopuhinnoin. Tarjoukset ovat voimassa vain Historian yö -tapahtumassa.
Tonttujen Yö Karkkilassa
15.12.2022 klo 10:00 – 21:00
Tervetuloa Karkkilaan jouluostoksille Tonttujen Yöhön!
Paikalliset liikkeet palvelevat iltamyöhään joululahjaostoksilla olevia.
Mukana oleva yrittäjä: Ilmoita mukanaolostasi tämän tapahtuman Fb-keskustelussa ja jaa tapahtumaa. Kiitos!
Nähdään tonttujen yössä
Tapahtumapaikka: Karkkila
Tapahtuman järjestäjä: Karkkilan Yrittäjät ry
Kirjastogalleria: Tuula Paldanius
5.12.2022 – 30.12.2022
Karkkilan Kirjastogalleriassa (Valtatie 26 E) on 5. - 30.12.2022 esillä Tuula
Paldaniuksen taidenäyttely Estrella Polar. Näyttely on avoinna kirjaston aukioloaikoina (myös
omatoimiaikoina).
Kirjaston
aukioloajat ja yhteystiedot (linkki avaa Lukki-verkkokirjaston uuteen
ikkunaan)
MLL lasten ja nuorten vaate- ja tarvikekirppis
5.3.2022 – 5.3.2023 klo 09:00 – 12:00
Karkkilan MLL järjestää jälleen suuren suosion saavuttaneen jättimäisen lastenvaatteiden ja -tarvikkeiden kirpputorin Karkkilassa Konepajahallissa sunnuntaina 5.3. Kirpputorilla myynnissä vaatteita, kenkiä ja tuotteita vauvasta teini-ikäisiin.
Kirppis järjestetään itsepalvelukirppiksenä ja vaatteet ja tarvikkeet lajiteltu esille koottain ja tuoteryhmittäin. Myynnissä on paljon ehjiä ja siistejä välikausivaatteita, sisävaatteita, merkkivaatteita, kenkiä, asusteita, leluja, pelejä, kirjoja, urheilutarvikkeita, lastenhoitotarvikkeita ja -välineitä sekä äitiysvaatteita.
Ovet aukeaa klo 9. Tule tekemään löytöjä!
Nyhkälän koulun 6A-luokka järjestää kahvion kirppiksen yhteydessä. Tule kahville!
Maksutapana kirppiksellä ja kahviossa käteismaksu tai mobilepay!
Tiedoksi halukkaille myyjille:
- Vapaita myyjätunnuksia voi kysyä osoitteesta mllkarkkila.kirpputori@gmail.com
- Myyjätunnus 5€ (MLL jäsenille 0€) + provisio 20% myynnistä.
- Sinun ei tarvitse itse olla paikalla, myymme tuotteet puolestasi.
- Voit lahjoittaa myymättä jääneitä tuotteita hyväntekeväisyyteen.
-Myytävien tavaroiden tuonti lauantaina 4.3. ja myyntituoton nouto sunnuntaina 5.3. Lisäohjeistus sähköpostitse.
Tiedoksi halukkaille vapaaehtoisille:
- Tule auttamaan tavaroiden lajittelussa ja pöytien järjestelemisessä.
- Ota yhteyttä mllkarkkila.kirpputori@gmail.com
Lisätietoa MLL Karkkilan toiminnasta, tapahtumista ja vapaaehtoisena toimimisesta löydät MLL Karkkila Facebook- sivuilta ja osoitteesta www.karkkila.mll.fi tai olemalla meihin sähköisesti yhteydessä mll.karkkila@gmail.com. Vastaamme kysymyksiin myös kirpputorilla ja paikan päällä on mahdollista ilmoittautua yhdistyksemme jäseneksi. Jäsenenä tuet, paikallisesti ja valtakunnallisesti, arvokasta vapaaehtoistyötä sekä lasten ja nuorten hyvinvointia tukevaa työtä. Karkkilan yhdistyksen jäsenmaksu on 25€/vuosi aikuisilta. Jäsenenä saat Lapsemme-lehden ja valtakunnallisia sekä paikallisia jäsenetuja.
Tapahtumapaikkana on Konepajahalli Valurinkadulla Karkkilassa.
Nähdään pian!
Terveisin MLL Karkkila
Tapahtumapaikka: Konepajahalli , Valurinkatu 3
Tapahtuman järjestäjä: MLL Karkkila