Valikko Etsi
Palvelut / Joukkoliikenne

Karkkila - etäisyydet muihin kuntiin

Helsinki 63 km
Turku 128 km
Tampere 135 km
Pori 175 km
Hämeenlinna 76 km
Riihimäki 48 km
Forssa 48 km
Hyvinkää 47 km
Lohja 43 km
Vihti 17 km  

 ...........................................

KARKKILAN ALUEEN LIIKENNÖITSIJÄT
Linjaliikenne Kivistö Oy https://www.kivistobus.com/
Pohjolan Liikenne Oy https://www.pohjolanliikenne.fi/cs/pl/fi/etusivu
Linja-autoliikenne M.Tervo Oy https://www.mtervo.fi/
Oy Satakunnan Liikenne Ab https://www.satakunnanliikenne.fi/ 
Pori Express https://www.poriexpress.fi/
Yhdysliikenne, Pekolan Liikenne Oy https://www.pekolanliikenne.fi/
Päivin Liikenne Oy https://www.paivinliikenne.fi/ 
OnniBus.com Oy https://www.onnibus.com 
Tilausliikenne T.Lahtinen  https://www.tlahtinen.fi/
Kasilinja Oy https://www.kasilinja.fi/
H.P. Matkabussi Oy https://matkabussi-hp.fi/

...........................................
Karkkila-sarjalippu myynnissä 1.1.2019 alkaen, edullinen matkakortti säännölliseen matkustamiseen 


Karkkilan matkahuoltoasiamiehen palveluista vastaa K-Market Karkkila Huhdintie 10-12, 6.8.2018 alkaen.
 

HSL:n yleisliput myynnissä myös karkkilalaisille

Karkkila-lipun lisäksi voi ostaa edulliset yleisliput Helsingin seudun liikenne-kuntayhtymän HSL:n alueelle. Yleislipulla on voimassaoloaikanaan rajoittamaton matkustusoikeus. HSL:n alue sisältää seuraavat kuntayhtymän jäsenkunnat: Espoo, Helsinki, Kauniainen, Kerava, Kirkkonummi, Sipoo, Siuntio, Tuusula ja Vantaa.

Helsingin Seudun Liikenne -kuntayhtymä HSL on solminut usean pääkaupunkiseudun kehyskunnan kanssa sopimuksen, jonka mukaan kehyskunnan asukkaat voivat ostaa HSL-alueen matkalippuja samaan hintaan kuin HSL-alueella vakituisesti asuvat. Sopimus on voimassa Hangon, Hyvinkään, Inkoon, Järvenpään, Karjalohjan, Karkkilan, Lohjan, Mäntsälän, Nurmijärven, Pornaisten, Pukkilan, Raaseporin, Riihimäen ja Vihdin kanssa. Näiden kuntien asukkailla on oikeus ostaa Helsingin seudun matkalippujärjestelmään kuuluvia aikuisten henkilökohtaisia kausilippuja alennettuun hintaan. HSL-alueen kehyskuntaliput eivät sovellu lapsille, koululaisille, opiskelijoille eikä muille erityisryhmille.

 

Karkkilan sisäinen asiointiliikenne Höökikyyti

 
Taksiliikennepalvelut

Katsastus
A-katsastus
Kolisevantie 21 0753232280  

Tiedote 3.11.2016, Länsi-Uudenmaan joukkoliikenteen selvityshankkeen loppuraportti valmis

Tiedote 10.10.2016
Liikenneviraston reittiopas www.matka.fi  -palvelusta löytyvät säännöllisen linja-autoliikenteen ajan tasaiset reitit ja aikataulut.

Länsi-Uudenmaan kunnat (Lohja, Vihti, Siuntio, Inkoo, Raasepori, Hanko ja Karkkila) ovat mukana Liikenneviraston valtakunnallisen reittioppaan, www.matka.fi -palvelun kehittämisessä. Reittioppaan tarkoituksena on saada kaikki joukkoliikenneyhteydet yhden palvelun kautta.

Pääosa Länsi-Uudenmaan alueen liikenteestä siirtyy reittioppaaseen suoraan toimivaltaisen viranomaisen eli Uudenmaan ELY –keskuksen ylläpitämästä rekisteristä. Lisäksi esimerkiksi kunnat ja liikennöitsijät voivat täydentää reittioppaan vuorotietoja omien liikenteidensä osalta. Länsi-Uudenmaan kuntien ostoliikennettä on jo aloitettu laittamaan reittioppaaseen.  

Lisätietoja:

Tapio Heinonen, Länsi-Uudenmaan kunnat, puhelin 0443 861090, tapio.heinonen@lohja.fi
Salla-Mari Rintala, Vihdin kunta, puhelin 0440 421154, salla-mari.rintala@vihti.fi           

Sivu päivitetty 25.3.2019/BH


Jaa Facebookissa Jaa Twitterissä
Karkkilan kaupunki | Valtatie 26 D, 03600 KARKKILA | vaihde (09) 4258 3600 | kirjaamo@karkkila.fi