Valikko Etsi
Kulttuuri ja vapaa-aika / Liikuntapalvelut / Vesiliikunta ja uimakoulut

Lasten rantauimakoulut Pyhäjärven uimarannalla järjestetään viikoilla 25 sekä 26!

19.-22.6.2023 (viikko 25) 

klo 10 – 11 Tekniikkauimakoulu - ilmoittaudu täältä (ryhmä täynnä, ilmoittautumalla siirryt varasijalle)

klo 11 – 12 Jatkouimakoulu - ilmoittaudu täältä (ryhmä täynnä, ilmoittautumalla siirryt varasijalle)

klo 13 – 14 Vesipeuhula A - ilmoittaudu täältä

klo 14 – 15 Vesipeuhula B ryhmä ei toteudu vähäisen osallistujamäärän takia

 

26.-30.6.2023 (viikko 26)

klo 10 – 11 Alkeisuimakoulu A - ilmoittaudu täältä (ryhmä täynnä, ilmoittautumalla siirryt varasijalle)

klo 11 – 12 Alkeisuimakoulu B - ilmoittaudu täältä (ryhmä täynnä, ilmoittautumalla siirryt varasijalle)

klo 13 – 14 Alkeisuimakoulu C - ilmoittaudu täältä (ryhmä täynnä, ilmoittautumalla siirryt varasijalle)

klo 14 – 15 Alkeisuimakoulu D - ilmoittaudu täältä (ryhmä täynnä, ilmoittautumalla siirryt varasijalle)

 

Vesipeuhula on tarkoitettu 2018 syntyneille lapsille. Vesipeuhulassa leikitään erilaisia leikkejä vedessä ja rannalla, sekä harjoitellaan kastautumista ja liikkumista vedessä. Vesipeuhulan kesto on 4 päivää.

Alkeisuimakoulu ovat tarkoitettu 2017 syntyneille ja sitä vanhemmille lapsille. Alkeisuimakoulussa leikitään erilaisia leikkejä rannalla ja vedessä, sekä harjoitellaan alkeisuimataitoja; myyrä- ja selkäuintia, vatsallaan ja selällään kellumista, sekä esineen poimimista uintisyvästä vedestä. Alkeisuimakoulun kesto on 5 päivää.

Jatkouimakoulu on tarkoitettu alkeisuimataidot hallitseville lapsille; lapsen tulee osata uida 10m myyrää, selkää tai alkeisrintauintia, sekä sukeltaa ja kellua veden pinnalla. Jatkouimakoulussa kehitetään uimataitoa eteenpäin. Jatkouimakoulun kesto on 4 päivää.

Tekniikkauimakoulu on tarkoitettu uimataidon hallitseville lapsille; lapsen tulee osata uida 25 m myyrää ja alkeisselkäuintia, sekä sukeltaa ja kellua veden pinnalla. Tekniikkauimakoulussa harjoitellaan uintitekniikoita ja matkauintia. Tekniikkauimakoulun kesto on 4 päivää.

 
Ilmoittautuminen uimakouluihin tapahtuu netissä osoitteessa www.kuntapalvelut.fi/karkkila 2.5. alkaen. Rantauimakoulujen ohjaajina toimii liikuntakoordinaattori Roosa ja liikunnanohjaaja Anne, sekä kaksi nuorta apuohjaajaa! 

Lisätietoa: roosa.eklund@karkkila.fi tai 044 467 5457

 

 

Rajamäen uintikuljetus

Kaikille avoimet uintikuljetukset Rajamäen uimahallille
Syksy 2022: perjantaisin 30.9.-2.12.2022
Kevät 2023: perjantaisin 27.1.-14.4.2023 
(ei 24.2. eikä 7.4.). 

Kuljetus on maksuton, ja uimahallimaksu on omakustanteinen, katso uimahallin hinnasto täältä.

Lähtö on Karkkilan linja-autoasemalta klo 17.15, ja paluukyyti Rajamäeltä lähtee klo 19.45.
Ilmoittautuminen kyseisen viikon torstaihin klo 15 mennessä Palvelupiste Serveriin 09 4258 3755 / palvelupiste@karkkila.fi. Ilmoitathan myös puhelinnumerosi/sähköpostisi, jotta saamme tarvittaessa yhteyttä.
Huom! Ilmoittautua voi vain yhdeksi uintikerraksi kerrallaan.

Jotta bussimatkat ovat viihtyisiä kaikille osallistujille, istuthan omalla paikallasi ja kunnioitat kanssamatkustajia hyvällä käytöksellä. Rajamäen uimahallilla noudatetaan uimahallin sääntöjä ja ohjeita.

Käytäntö alle 16-vuotiaiden osalta:
* alalouluikäisillä (1.-6.lk) on oltava mukana bussissa ja uimahallissa nimetty vanhempi/muu täysi-ikäinen vastuuhenkilö. Vastuuhenkilöllä voi olla useampi lapsi vastuullaan, oman harkinnan mukaisesti.
*Yläkouluikäisille (7.-9.lk) tulee ilmoittautuessa nimetä vastuuhenkilö (nimi ja puhelinnumero), jolla on vastuu nuoresta bussikuljetuksen ja uimahallissa olon aikana, mutta vastuuhenkilön ei tarvitse lähteä mukaan.

 

 

Sivua päivitetty  26.5.2023/re


Jaa Facebookissa Jaa Twitterissä

Karkkilan kaupunki

Valtatie 26 D
03600 Karkkila

Y-tunnus 0127046-7

Laskutusosoitteet


Verkkolaskut:

Verkkolaskuoperaattori:
CGI
Välittäjän tunnus:
003703575029 
Verkkolaskuosoite:
003701270467


Kaupungin puhelinvaihde:
(09) 4258 3600


Palvelupiste Serveri:

(09) 4258 3755
palvelupiste@karkkila.fi


Kirjaamo
:
kirjaamo@karkkila.fi